Vliv jízdy na kole na náš život

Silueta na kole s košíkem vepředu v pozadí oranžové nebe při západu slunce s mraky

Vliv jízdy na kole na náš život

O tom, že pohyb obecně prospívá zdraví a prodlužuje náš život, jste určitě už slyšeli. Jak konkrétní ale může být vliv jízdy na kole na váš život? Ať už dáte kolo na střešní nosiče a vyrazíte do přírody, nebo se jedete projet jen kousek od domova, jízda na kole vám může pozitivně změnit život.

Mladá krev

Je prokázáno, že cyklistika pomáhá odbourávat stresové faktory našeho života. Vědci dokonce přišli s poznatkem, že pravidelná jízda na kole se během doby odrazí i na buněčné úrovni. Podle jedné britské studie se jedná především o vliv na takzvané T-lymfocyty a T-buňky. Ty hrají klíčovou úlohu v boji proti infekcím, virům i nádorovým onemocněním.

Součástí již zmíněné studie bylo testování zhruba 125 cyklistů v rozmezí věku mezi padesáti devíti a osmdesáti dvěma roky. Těmto cyklistům byl odebrán vzorek krve, aby byl porovnán se vzorkem nesportující stejné věkové skupiny a pak se skupinou lidí ve věku mezi dvaceti a třiceti šesti roky. Výsledky byly překvapivé. Skupina „nemladých“ cyklistů měla stejné výsledky, jako skupina mladých lidí. Pokud tedy pravidelně dáváte kolo na nosiče kol svého auta a vyrážíte za sportováním, vytváříte si tak doslova mladou krev.

Začít není nikdy pozdě

Začít s jízdou na kole není nikdy pozdě. Nemusíte být žádnými profesionálními cyklisty. Ani se nemusíte vydávat na Tour de France. Dokonce ani nemusíte vlastnit kolo. Stačí využít takzvaná sdílení kola ve větších městech a naučit se jezdit alespoň 15 minut denně, případně několikrát za týden. V případě sdílených kol nebudete potřebovat ani střešní nosiče kol.

Pokud ale vyrážíte raději na delší trasy, vyberte si nějakou dostupnou a pohodlnou cyklostezkou. Naučte své tělo jízdě na kole postupně. Nepřepínejte se. Lepší než se jednou za týden odrovnat, je třikrát nebo čtyřikrát za týden prostě jen 15 minut jezdit. Pročistíte si hlavu, vystoupíte z kruhu každodenních návyků, podíváte se na místa, kam byste se možná nikdy neměli čas a chuť podívat. Jízdu na kole považujte za příležitost udělat něco pro své zdraví i pro svou psychiku. Šťastnou cestu!

X
Call Now Button