Jízda na kole ve sněhu – ano, či ne

Cyklista na silnici s jízdním kolem zezadu z nosiče kol v zasněžené krajině a dopravními značkami napravo

Jízda na kole ve sněhu – ano, či ne

S blížící se zimou se podmínky pro idylické cyklovýlety rapidně mění. Mnozí fandové cyklistiky na zimu uzamykají svá kola do sklepů a na tři až čtyři měsíce se s nimi loučí. Pokud jste milovníky jízdy na kole, zkoušeli jste někdy jezdit na kole v zimě, nebo dokonce na sněhu? Jde to vůbec? Na co je dobré pamatovat, když se rozhodnete to vyzkoušet? Máme pro vás několik praktických rad. Třeba se vám budou hodit, když dáváte kolo na střešní nosiče a vyrážíte na zimní výlet.

Jízda na sněhu

Je možné jezdit na sněhu, nebo ne? Odpověď je jednoduchá. Když milujete jízdu na kole, pak vás nezastaví ani zima, mráz nebo sníh. Takže jízdu na kole ve sněhu určitě vyzkoušejte. Pamatujte při tom ale na několik praktických podnětů.

Jedna z věcí, kterou byste měli vzít v úvahu, je fakt, že zimní období s sebou přináší větší vlhkost a tím i rozbahněnost cyklostezek nebo lesních cest. Pokud tedy chcete zažít tu pravou zimní jízdu na sněhu, najděte si ideální místo, kde bude sněhu dostatek. Ještě, než dáte na nosiče kol to své, promyslete si trasu, kudy pojedete. Rozhodně doporučujeme vyhnout se udržovaným běžeckým trasám. Lepší je zaměřit se na cesty pro pěší, které jsou sjízdné i v zimním období. Vyhlédněte si oblíbenou cestu po horském hřebenu a vydejte se vstříc novým zážitkům.

Příprava kola

Jak na jízdu ve sněhu připravit kolo? Když dáte kolo na střešní boxy, jsou potřeba nějaké speciální úpravy před tím, než vyjedete? V zásadě platí, že ne. Přesto profesionální zimní bikeři doporučují nezapomenout na několik věcí.

Měnit pneumatiky není na kolech nutné. Žádné zimní totiž pro jízdní kola neexistují. Pokud ovšem neplánujete po zledovatělém povrchu. To se vám pak vyplatí přezutí na pneumatiky s hřeby.

Nezbytností je promazat řetěz kola hustším olejem, u kterého v mrazu nehrozí namrzání. Pokud má vaše kolo vidlice, vzduchové odpružení nebo teleskopické sedlovky, pak ošetřete silikonovým olejem těsnění. Nechte kolo stát chvíli venku v mrazu a pak zkontrolujte tlak.

X
Call Now Button