Helma na kolo – nosit, či nenosit

Červená přilba pověšená na kolo

Helma na kolo – nosit, či nenosit

V České republice dojde průměrně k 4000 nehodám s účastí cyklistů za rok. V roce 2020 při nich bylo zraněno lehce 3297 cyklistů, těžce 276 a 40 zemřelo. Patří helma k bezpečné jízdě na kole? Je povinnost ji nosit? A na co pamatovat, rozhodneme-li se jí pořídit? Půjčovna nosiče kol pro vás připravila stručný přehled všeho, co byste měli vzít v úvahu.

Je to povinné?

Zákon číslo 361/2000 Sb. jasně definuje, koho se povinnost nosit helmu týká. Zákon říká: „Cyklista mladší 18let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.“ Pokud vám tedy nebylo 18 let, helma při jízdě na kole je zákonnou povinností.

Jak je to u dospělých? Tím, že zákon stanovuje věkovou hranici 18 let, neznamená, že od 18 výše je lidská lebka nerozbitná a odolnější. Naopak. Webové stránky Policie České republiky například uvádějí: „Nosit cyklistickou helmu není žádná ostuda, ale projev zodpovědnosti. … Na rozdíl od vozidla cyklistu nechrání žádné plechy karosérie. Myslete na to, že kolize se nemusí stát pouze na nejfrekventovanějším silničním tahu, ale třeba jen kousek od Vašeho bydliště. Proto nezapomínejte, že volbou správného oblečení, a především cyklistické helmy, chráníte svůj život.“ Jak říká už sama Bible: „Moudrý vidí nebezpečí a skryje se.“ Helma zkrátka patří k základní výbavě každého cyklisty.

Podle společnosti BESIP podstupují cyklisté s helmou až devatenáct krát menší riziko než ti, kdo helmu nepoužívají. Používáním cyklistické helmy lze předejít až 83 procentům fraktur lebky, 48 procentům poškození mozku a 53 procentům poškození měkkých částí hlavy. Život a zdraví za to stojí.

Jak helmu vybrat

Na co pamatovat při výběru samotné helmy? Nejde jen o to „něco“ si připnout na hlavu. To „něco“ by mělo chránit vaši hlavu důkladně. Při výběru přilby proto pamatujte na následující rady:

  • Helma musí na hlavě dobře sedět. Vyberte proto správnou velikost.
  • Vybíráte-li dětskou helmu, měla by se dětem líbit i vzhledem. Pak ji budou samy vyhledávat a nosit.
  • Helma by měla mít dobré odvětrání, aby se v ní hlava zbytečně nepařila.
  • Upínací systém přilby by měl jít snadno odemknout jednou rukou.
X
Call Now Button