Kam na kole po Středočeském kraji

Černé kolo na trávě s pozadím hradu a modrou oblohou a stromy

Kam na kole po Středočeském kraji

Středočeský kraj se nachází uprostřed Čech. Pro svoji polohu je dostupný z Libereckého, Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského, Královéhradeckého, Pardubického i Jihočeského kraje a také z kraje Vysočina. Pokud se chystáte na první letošní cyklovýlet, můžete se nechat inspirovat nabídkou tří nejoblíbenějších cyklostezek ve středních Čechách. Půjčovna nosičů na kola zajistí, abyste se autem dostali pohodlně k výchozímu bodu. Jaká jsou tedy top tři místa Středočeského kraje?

Místo 1. – Český ráj

Hrady, zámky, potoky a řeky, louky, lesy i skály – to vše na vás čeká na první top cyklostezce ve středu Čech. Trasa začíná u překrásného novogotického zámku Sychrov, kde můžete pohodlně zaparkovat své auto. Od tohoto zámku, kde se mimo jiné točila pohádka Nesmrtelná teta, se vydejte směrem na Malou Skálu a pak zpět.

Cyklostezky 3051 a 4007 vás provedou přes Odolenovice až k Zlaté stezce Českého ráje a dále ke zřícenině hradu Frýdštejn. Odtud pak pojedete pod Mandlovou horu až k rozhledně Kopanina z 19. století. Na Malé Skále na vás čeká impozantní skalní zámek nedaleko břehu řeky Jizery. Trasa je dlouhá 31 kilometrů a má převýšení 370 metrů.

Místo 2. – Kokořínsko

Máchův kraj ke krajina plná pískovcových skal, rozsedlin, údolí a skrytých jeskyní. Naše romantická cyklostezka napříč Kokořínskem začíná v obci Želízy. Po cyklostezce 0010 vyrazte směrem na Goliášovu hlavu až ke skalním jeskyním, kde se nachází známá jeskyně Klemperka. Právě tady na vás čeká 5 metrů vysoký žebřík, po kterém můžete do jeskyně vystoupat.

Odtud se pak vydejte směr hrad Kokořín. Pak můžete pokračovat na krásné vyhlídky na Jestřebických pokličkách nebo až k zámku Slavín. Cestou nezapomeňte obhlédnout druhý největší skalní útvar hlav hned po amerických Mount Rushmore. Jde o Čertovy hlavy nedaleko obce Želízy. Trasa je dlouhá 35 kilometrů se stoupáním 430 metrů.

Místo 3. – Křivoklátský okruh

Posledním top místem našeho doporučení je Křivoklátský okruh. Začíná v Hostivicích u Prahy, kde můžete obdivovat překrásnou krajinu rybníků. Pojedete-li na Červený Újezd, nemůžete minout františkánský klášter Hájek nebo rozhlednu Veselov. Jakmile se ocitnete na hradě Křivoklát, pokračujte na Roztoky až loveckému zámečku Leontýn. Cestou můžete navštívit i zámek Nižbor. Tato nejdelší trasa je dlouhá 90 kilometrů s převýšením jednoho kilometru. Půjčovna nosičů na kola vám ale usnadní transport kol na místo startu.

X
Call Now Button