Před dovolenou se vyplatí si ověřit platnost dálniční známky i na půjčeném autě

Silnice s bílou čárou uprostřed stáčející se do zatáčky s rozmazaným pozadím krajiny

Před dovolenou se vyplatí si ověřit platnost dálniční známky i na půjčeném autě

Základní krok před vaší dovolenou autem je kontrola elektronické dálniční známky nebo její zakoupení. Jaké kroky je dobré dodržet a na co si dát pozor? Jak se vyhnout pokutě? Půjčovna thule přináší několik tipů.

V případě že elektronickou dálniční známku nemáte, můžete ji zakoupit rychle a pohodlně v e-shopu edalnice.cz. Ten je dostupný z počítače i z chytrého telefonu. Při platbě kartou můžete vyrazit na cestu ihned, protože platba se připíše okamžitě. Pokud platíte bankovním převodem, počítejte s tím, že na zpoplatněný úsek můžete vyjet za tři až pět dní. Musíte počkat, až převod proběhne. Proto se vyplatí myslet na dálniční známku v dostatečném předstihu. Dá se koupit až tři měsíce dopředu. Je možné ji koupit na některé z poboček České pošty nebo u čerpacích stanic EuroOil, kde je možné platit hotově i kartou a po zaplacení hned vyrazit. V příhraničních oblastech a na počátcích zpoplatněných úseků lze využít samoobslužné kiosky.

Ověření platnosti dálniční známky není složité. Na webu edalnice.cz v sekci Ověření platnosti zadejte stát registrace vozidla a SPZ a v systému se vám ukáže, zda je e-známka platná a do kdy. „Ověřit platnost doporučuji zejména v případě, že si auto na dovolenou půjčujete. Vyplatí se to. Vyhnete se tak případné pokutě, která je na místě až pět tisíc korun, ve správním řízení až dvacet tisíc. Za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu,“ varuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronických dálničních známek provozuje.

Koupě dálniční známky je nejbezpečnější na uvedeném oficiálním webu edalnice.cz. Jiné e-shopy si k prodeji účtují značné manipulační poplatky za zprostředkování prodeje. Často také nedostanete Potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Motoristé se tak dostávají do nepříjemné situace, protože si nemohou upravit platnost známky nebo si změnit chybně zadané znaky v SPZ. „Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, obraťte se na naši zákaznickou podporu, kterou pro vás provozujeme 24 hodin denně sedm dní v týdnu – a to jak na telefonní lince, tak na emailu,“ dodává Paroubek.

V roce 2022 ceny e-známek zůstaly stejné. Roční je za 1500 korun, třicetidenní za 440 a desetidenní za 310 korun. Pro některé druhy vozidel je eko cena poloviční.

X
Call Now Button