Které poruchy zvyšují spotřebu paliva

Rychlometr v autě ukazující nulu

Které poruchy zvyšují spotřebu paliva

Obzvláště v období rostoucí ceny benzínu se vyplatí kontrola stavu vlastního vozu. Na závady zvyšující spotřebu paliva se zaměřují odborníci ProfiAuto. Víte, jak je odstranit? Snižte tím své výdaje.

Odborník ProfiAuto, Lukáš Czauderna, říká: „Velmi často si ani neuvědomujeme, v jaké míře se mohou poruchy našeho automobilu promítnout do zvýšené spotřeby paliva. A nejde o hodnoty daleko za desetinnou čárkou, ale o celé litry.“ Během jednoho měsíce je možné náklady snížit. Půjčovna střešních boxů ukáže na kategorie nejběžnějších poruch.

Problém s výfukovým systémem

Hlučný motor a zápach výfukových plynů v kabině signalizuje nejčastěji netěsnosti výfukového systému. A to může promítnout ve vaší peněžence. Pokud je to blízko katalyzátoru, u lambda sondy, vzduch nasávaný dírou změní složení výfukových plynů, zmate ovladač motoru, který zvýší množství paliva, aby sondy fungovaly se správnými signály. Náklady paliva tak vzrostou o 10-30 %, protože výkon auta klesá, když se palivo nalévá přímo do válců.

Opotřebované a nefunkční vstřikovače

Především je jedná o problém dieselů, ale můžeme se s tímto problémem setkat u benzínových modelů. Jednolitý proud je dodáván opotřebovanými vstřikovači. Výkon se opět snižuje, protože je narušen proces spalování. Šlapeme více na plynový pedál. Snažíme se udržet tempo jízdy, a tím zvyšujeme spotřebu.

Ucpaný filtr pevných částic

Uživatele moderních dieselových aut to neradi slyší. Pokud se filtry správně nečistí, spotřeba paliva skokově roste. Filtr funguje tak, že se naplní, ovladač motoru zvýší palivo, přebytek shoří ve filtru a spálí se nahromaděné saze. Při nefunkčnosti filtru se spalování pořád bezvýsledně opakuje.
Neodkládejte tyto opravy. „Ve vozech s porouchaným systémem filtrování sazí se palivo dávkuje neregulovaně a účty na čerpací stanici stoupají do astronomických výšek,“ varuje Lukáš Czauderna z ProfiAuto. Neničte motor a nevyhazujte vaše peníze.

Poruchy zapalovacího systému

Záškuby motoru při jeho zrychlování za studena a při volnoběhu jsou nemilé, ale málokdo už si uvědomuje, že tyto problémy vedou k nárůstu spotřeby paliva. Závažnosti závisí na stupni poškození zapalovacího systému. Je pravděpodobné, že čím více se motor zasekává nebo cuká, tím méně je úsporný jeho provoz.

Nefunkční snímače teploty

Hlídejte funkčnost termostatu nebo chladicího systému. Protože jedním z důležitých faktorů, který rozhoduje o dávkách paliva, je teplota motoru. Když je studený, jsou mnohem vyšší, než když dosáhne provozní teploty. Jde to vidět v zimě, kdy jsou ještě nějakou dobu po nastartování vyšší dokonce i volnoběžné otáčky. Veškeré snahy nebudou platné, pokud dojde k poškození teplotních senzorů. A některé motory jich mají několik.

Nesprávné hodnoty snímačů se přímo promítají do spotřeby paliva,“ varuje Lukáš Czauderna. K odhalení závady může stačit připojit vůz k diagnostice. Toto řešení řidičům doporučujeme, protože výměna poškozeného dílu nebývá příliš nákladná.

Další, méně důležité faktory

Mezi další závady patří například odpor vzduchu, valivý odpor a tření uvnitř motoru. Během zkoušky o pokles spotřeby paliva je vhodné odmontovat nepoužívaný střešní nosič, sledovat tlak v pneumatikách (nesmí být příliš nízký) a stav ložisek kol, měnit vzduchové a palivové filtry. Určitě vás překvapí, že na spotřebu paliva má dopad i typ motorového oleje. Některé modely automobilů vyžadují zvláštní oleje pro pokles tření spolupracujících složek. Je to spojené se spalováním.

Jindřich Krejčí, ředitel projektu ProfiAuto CZ a SK:

Těžko uvěřit, že i maličkost, jako je netěsný tlumič, může zvýšit spotřebu paliva o několik litrů na 100 km. Můžeme tedy klidně prohlásit, že náklady na opravu se mohou plně vrátit již po dalším natankování. Právě dnes, kdy začíná období dovolených a pohonné hmoty nebývalým způsobem zdražují, se vyplatí navštívit nejbližší autoservis ProfiAuto. Běžná technická prohlídka spojená s výměnou filtrů a oleje určitě nebude na škodu a bude navíc rozumné prověřit případné závady, které by mohly zvyšovat spotřebu paliva.“

X
Call Now Button