Jak vybrat správný druh nosiče na kolo

Jak vybrat správný druh nosiče na kolo

Dvakrát měř, jednou řež. Staletími vyzkoušená pravda, která se hodí i pro vaši dovolenou. Pokud jste se rozhodli vzít s sebou vaše kola, půjčovna nosičů kol vám nabídne model nejvhodnější pro váš automobil. Jaký druh nosiče na kolo ale vybrat? Na co si dát při jeho montáži nebo demontáži pozor?

Jaký typ nosiče vybrat

Existuje celá řada nosičů kol. Podle způsobu montáže se dělí na střešní nosiče kol, nosiče kol na páté dveře (neboli kufr) a nosiče kol na tažná zařízení. Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody?

  • Střešní nosiče kol – jedná se o nejvíce používaný způsob přepravy kol. Půjčovna nosičů na kola disponuje mnoha typy takových nosičů. Mezi jejich jednoznačné výhody patří především jejich nízká cena. Důležitou výhodou je i kapacita převozu čtyř kol na jedné střeše. Jejich dalším plusem je použitelnost prakticky na každý typ automobilu. Nevýhodou může být obtížnější přístupnost ke kolům na střeše, nutnost zvýšené opatrnosti při jízdě kvůli nárazům bočního větru a pozměněnému těžišti vozidla nebo výrazně vyšší spotřeba paliva na dálnicích. Poslední nevýhodou je nemožnost převážet na střeše auta elektrokola.
  • Nosiče na páté dveře – používají se jen v případě, že vaše auto nedisponuje tažným zařízením. I jejich výhodou je nižší cena a hlavně velmi snadná manipulace s koly. Mezi nevýhody takového řešení je nemožnost namontovat nosič k autům, které mají zadní spojlery, dále pak na vozy typu sedan. Nevýhodou je i potřeba provést montáž ve dvou lidech. Při přepravě více kol se zároveň ničí panty zadních dveří. I u tohoto druhu přepravy kol nelze převážet elektrokola. Navíc je snížen výhled řidiče zadním oknem.
  • Nosiče na tažná zařízení půjčovna nosiče kola považuje ze statistik tento druh za jednoznačně nejoblíbenější. Mezi výhody tohoto řešení patří velmi snadná manipulace s koly, nízká spotřeba paliva, možnost otevírání patách dveří i s koly nebo možnost přepravy elektrokol. Nevýhodou je vyšší cena, nutnost získání třetí registrační značky, potřeba zvýšené opatrnosti při couvání a omezení výhledu v zadním oknu.

 

X
Call Now Button