Za špatně převážené lyže můžete v Rakousku dostat statisícovou pokutu

Za špatně převážené lyže můžete v Rakousku dostat statisícovou pokutu

zdroj: https://auto-mania.cz/

Každoročně vyráží za lyžováním do sousedních zemí spousta (nejen) českých řidičů. Není se co divit, u nás už zimy za moc nestojí. Proto všem milovníkům zimního sportování nezbývá nic jiného než vyrazit za hranice, do vyšších nadmořských výšek. Ovšem zejména v případě cestování do Rakouska se mějte na pozoru.

Tamní zákon přesně stanovuje, jak správně převážet lyže a ostatní vybavení. Za jeho porušení vám dle ÚAMK hrozí pokuta až 5000 eur, tedy bezmála 130 000 Kč. Specialisté z ÚAMK ale upozorňují, že k tak vysoké pokutě tamní policisté sáhnou jen v krajním případě a při opravdu špatném převozu lyží. Typicky ve chvíli, kdy jsou při kontrole lyže v autě jen tak volně položeny, například na sklopených zadních sedadlech. Pokud policista zjistí, že tento náklad není správně upevněn a zajištěn, čímž se v případě nehody nebo jen krizového brzdění může proměnit v nebezpečnou zbraň, k pokutě přistoupí. Nutno říct, že oněch 5000 eur je nejvyšší možná částka, jakou za tento prohřešek může uložit.

Fyzikální zákony v praxi

Myslíte, že je to přehnané? Věřte, že není, jde jen o fyzikální zákony. Problém je, že při prudkém brzdění nebo nárazu se mohou volně ležící předměty po zastavení auta dál pohybovat vpřed. Zároveň získají až padesátkrát vyšší hmotnost, což znamená, že lyže se snadno promění v něco, jako oštěp. Lyžařské boty zase v těžký balvan, letící nekompromisně interiérem auta.

ÚAMK je konkrétnější: „Jestliže hmotnost páru lyžařských bot běžně dosahuje více než 2,5 kg, pak při nárazu se mohou změnit v dva balvany o celkové hmotnosti 125 kg. Lyže pak mají hmotnost od zhruba 10 kg výše. Až půl tuny těžký „oštěp-lyže“ se špičkou vržený vpřed, směrem k posádce vozu je skutečně smrtící zbraní. Může vrazit do opěradla nebo dokonce těla lidí, stejně jako může poranit svými ostrými kovovými hranami.”

Myslete na bezpečnost

A jak lyže správně přepravovat? Ideálně ve střešním boxu, který nemusíte hned běžet kupovat. Dnes není problém si jej za pár korun půjčit. Ideální je takový box, do kterého se náklad, tedy lyže či snowboard, dají připoutat k jeho dnu.

Lyže lze samozřejmě převážet i v interiéru. Umístěte je ale jen do průzoru v sedadlech k tomu určenému a navíc uložené do speciálního vaku, který se upevňuje k oku v podlaze zavazadelníku. Pokud vak nemáte, postačí pečlivé zabalení do deky. Zapomeňte ale na připoutání lyží v interiéru pomocí gumových pásků! Ty se totiž snadno umí proměnit v katapult vystřelující lyže do prostoru. Lyžařskou obuv dejte do tašky, ideálně až dozadu do kufru. Pokud se tam nevejdou, umístěte je v interiéru na podlahu. I tak mají být zajištěny proti případnému pohybu!

X
Call Now Button